Müslüm Gürses ölümünün 6. yılında anılıyor...

Müslüm Gürses ölümünün 6. yılında anılıyor...

Arabesk denilince akla ilk gelen isim Müslüm Gürsestir. Tam 6 yıl önce bugün hayata gözlerini yumarak sevenlerini yasa boğan Müslüm Gürsesin hayatı gündemde merak konusu oldu. Peki bir Müslüm Gürses nasıl doğdu, Türk sanatına hangi eserlerini kazandırdı. İşte tüm bilgiler….

 

Usta sanatçı aramızdan ayrılalı tam 6 yıl oldu. Sanat camiasının unutulmaz sesi Müslüm Gürses, Müslüm Baba olarak anılmaya devam ediyor. Sevenlerinin saygı ve sevgiyle andığı Müslüm Gürses’in hayatı hakkındaki bilgiler de araştırılmaya başlandı.

 

 Doğum adı Müslüm Akbaş olan ünlü sanatçı, 5 Temmuz 1953 yılında dünyaya gözlerini Şanlıurfanın Halfeti ilçesinde gözlerini açmıştır. Annesinin adı Eminedir. Babası Mehmet Akbaş rençberlik yapar, türkü söylemeyi sever, bağlama çalardı. Akbaş çiftinin Müslümden sonra Ahmet ve Zeyno adında bir erkek, bir de kız çocukları oldu.

Müslüm Gürsesin çocukluğunun ilk yılları Şanlıurfada geçti. Gürses üç yaşındayken ekonomik nedenlerden dolayı ailecek Adanaya göç ettiler.
Müslüm Gürses, şarkıcılığa 1965 yılında, küçük yaşta Adanada bir çay bahçesinde şarkılar söyleyerek başladı, aynı zamanda Halkevine de gitti. Terzi çıraklığı ve kunduracılık yaptı, o yıllarda bir gazinoda sahneye çıktı. Ayrıca ilkokuldan mezun olduktan sonra 14 yaşındayken, 1967 yılında Adana Aile Çay Bahçesinde düzenlenen yarışmaya katıldı ve birinci oldu. Soyadını da orada çalışırken "Gürses" olarak değiştirirler.
1967 yılından itibaren TRT-Adana-Çukurova Radyosunda da her hafta Cumartesi günü canlı olarak türküler söyledi. 1968 yılından itibaren piyasaya ilk 45likleri çıkarmaya başladı. İlk plağı 1968 tarihli "Emmioğlu/Ovada Taşa Basma" plağıdır ve Ömür Plak, Adana basımıdır. Ömür Plak ile toplam 4 adet 45lik yaptı.

 

 

İstanbula gelen Gürses, Selahattin Sarıkayanın sahibi olduğu Sarıkaya Plak ile 2 adet 45lik plak doldurdu: "Giyin Kusan Selvi Boylum/Hayatımı Sen Mahvettin" ile "Gitme Gel Gel/Haram Aşk". Daha sonra 1969 yılında yine İstanbulda Palandöken firması ile çıkış parçası olan "Sevda Yüklü Kervanlar"ı içeren "Sevda Yüklü Kervanlar/Vurma Güzel Vurma" isimli 45lik Plağı çıktı. Bu plak tam 300.000 adet satarak rekor kırmıştır.
Gürses, bu plaktan sonra askerliğini yaptı, tekrar İstanbula gelerek aynı firmada plaklarını çıkarmaya devam etti. Palandöken firması ile tam 13, sonra Bestefon firması ile tam 4, daha sonra Hülya Plak ile 15 ve nihayet Çın Çın Plak ile 2 adet 45lik plak doldurdu. 1999 yılında Müslüm Gürsesin o dönemde 15 yıl boyunca albümlerini çıkardığı Elenor plak firmasıyla yolları ayrıldı.

Ocak 2006da Gönül Teknem adlı albümü Seyhan Müzik etiketiyle raflardaki yerini almıştır. Gürsesin, 2006da yazar Murathan Munganla ortak projesi "Aşk Tesadüfleri Sever" Pasaj Müzik etiketiyle müzik marketlerdeki yerini aldı. Munganın sözlerini yazdığı, David Bowieden Garbagea, Leonard Cohenden Jane Birkine birçok yabancı müzisyenin bestesini yaptığı şarkıları seslendirdi. Sonra 2009 yılında yine ayni firmadan çarpıcı bir albüm "Sandık" ile Müslüm Gürses sahnelere geri döndü. 2010 yılında Kasım ayında yeniden Pasaj Müzik ile "Yalan Dünya" isimli bir albüme imza atmıştır.
.

 

Müslüm Gürses, 15 Kasım 2012 Perşembe günü Memorial Hastanesinde geçirdiği by-pass ameliyatından sonra akciğer ve kalp yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma kaldırıldı. Kendisine solunum cihazı bağlandı. Gürses, 3 Mart 2013te, yaklaşık dört aydır tedavi görmekte olduğu İstanbul Memorial Hastanesinde hayatını kaybetti. 4 Mart 2013 günü Teşvikiye Camiinde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığına defnedildi..


 

Paylaş